Wznowienia ubezpieczeń OC dla lekarzy 2016

Zbliża się okres wznowień ubezpieczenia zawodowego lekarzy.  Odpowiednio dobrana polisa odpowiedzialności cywilnej to jeden z kluczowych narzędzi pozwalających chronić swoją działalność przez roszczeniami ze strony pacjentów. Jest kilka ważnych czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Składka zależy od kilku czynników

Ubezpieczenie lekarza, niezależnie od ubezpieczyciela który je oferuje, powinno być oparte na rozporządzeniu Ministra Finansów. To właśnie ten dokument określa zakres oraz sumy gwarancyjne na jedno i wszystkie zdarzenia, dzięki czemu ubezpieczenie OC lekarza ma ten sam zakres ochrony.

doctor photo

Fot. skeeze

Wysokość składki za ubezpieczenie OC lekarzy zależy od specjalizacji, którą wykonuje lekarz. Im większe ryzyko niesie dla pacjenta, tym składka za ubezpieczenie jest wyższa. Zazwyczaj specjalizacje związane z pracą z pacjentem w stanach zagrożenia życia są oceniane przez ubezpieczycieli za bardziej ryzykowne, więc składka jest wyższa ? należą do nich ginekologia i położnictwo, medycyna ratunkowa, anestezjologia i neonatologia.

Najtańsze ubezpieczyciele mają lekarze rodzinni, pediatrzy, a także urolodzy, kardiolodzy czy laryngolodzy.

Wysokość składki podwyższa jeszcze jeden czynnik ? wykonywanie zabiegów chirurgicznych, endoskopowych, z zakresu radiologii interwencyjnej lub takich wymagających pisemnej zgody pacjenta.

Podobnie jak w każdym ubezpieczeniu zawodowym składkę podwyższa wystąpienie szkody. Co to oznacza? Tyle, że wyższą składkę zapłaci lekarz, którego ubezpieczyciel w ciągu ostatnich kilku lat musiał wypłacić odszkodowanie z uwagi na roszczenie pacjenta.

Obowiązkowe OC bywa niewystarczające

Ubezpieczenie lekarza gwarantuje ochronę tylko do 75 tys. euro na jedno zdarzenie, 350 tys. euro na wszystkie zdarzenia. Biorąc pod uwagę wysokość uznawanych przez sądy roszczeń, sięgających nawet kilku milionów złotych, obowiązkowa polisa lekarza może nie wystarczyć.

Dobrowolne ubezpieczenie, wbrew powszechnej opinii przeznaczone są nie tylko dla lekarzy pracujących w oparciu na umowę o pracę, ale także dla lekarzy na kontraktach. Dobrowolne OC lekarza, w przypadku wyczerpania sumy obowiązkowego OC zapewni środki na wypłatę pozostałej kwoty zasądzonej na rzecz pacjenta lub jego bliskich.

Koszt ubezpieczenia dobrowolnego jest stosunkowo niski, a sumy gwarancyjne stosunkowo wysokie, co pozwala uniknąć wypłaty roszczeń z własnej kieszeni. Dobrowolne OC lekarza szczególnie warte jest zastanowienia w przypadku lekarzy wykonujących specjalizacje z I grupy ryzyka. Więcej tutaj …

Kupując dobrowolne OC lekarza, warto zwrócić uwagę, by suma na jedno zdarzenie była wysoka. Najlepiej szukać polisy, w której suma gwarantowana na jedno zdarzenie jest równa sumie na wszystkie zdarzenia. Raczej nie zdarza się, by z jednej polisy była prowadzona więcej niż jedna sprawa.

Dokładnie wypełnij wniosek

Wniosek traktowany jest przez ubezpieczyciela jako podstawa zawarcia polisy. Jeśli wkradną się tam jakieś nieścisłości, lekarz może otrzymać odmowę wypłaty odszkodowania.

Przykładowo niewskazanie, że wykonuje się zabiegi wymagając pisemnej zgody pacjenta, będzie podstawą odmowy wypłaty, jeśli właśnie w takim przypadku lekarz popełnił błąd, a pacjent domaga się odszkodowania.

We wniosku o ubezpieczenie zazwyczaj należy wskazać izbę lekarską, do której się należy, specjalizacje, które się zdobyło, tytuły naukowe, które się posiada. Ubezpieczyciele wymagają także wskazania czy lekarz wykonuje wspomniane wcześniej zabiegi chirurgiczne, endoskopowe lub takie wymagające pisemnej zgody pacjenta oraz liczby dotychczas wypłaconych odszkodowań.

Jaki ubezpieczyciel?

Tylko kilku ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenia dla lekarzy. Poza ofertami agentów, którzy odwiedzają gabinety lekarskie warto poszukać w sieci, zwłaszcza w ofertach multiagencji ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia zawodowe.

Na stronie iExpert.pl można przeliczyć składkę OC lekarza i porównać cenę ubezpieczenia. Polisa oparta na rozporządzeniu nie różni się zakresem i sumami gwarancyjnymi, a koszt takiej polisy jest nawet o kilkadziesiąt procent tańsza. Kolejna zaleta jest proces zawarcia ubezpieczenia ? wystarczy 3 minuty, by przeliczyć składkę online.

Wbrew pozorom wybór ubezpieczenia lekarza nie jest wcale prostą sprawą, będąc obecnie jedną z najważniejszych decyzji związanych z rozpoczęciem w zawodu czy indywidualnej praktyki lekarskiej.

Masz problem z wyborem ubezpieczenia? Napisz do nasz – lekarz@iexpert.pl