Jeden błąd, a konsekwencje na całe życie

Każdy z nas, niemalże każdego dnia, popełnia większe i mniejsze błędy. Czasem są one błahe i łatwo jest je naprawić, kiedy indziej z kolei bardzo ciężko uporać się z ich konsekwencjami. Czasem jest tak, że błędów tych nie da się już naprawić. Wystarczy chwila nieuwagi i nasze życie wywraca się do góry nogami.

Każdy, czynny zawodowo lekarz, zobowiązany jest do tego, by mieć wykupione w towarzystwie ubezpieczeniowym obowiązkowe oc lekarzy

Autor zdjęcia: AmberinSeattle

Wsiadając do samochodu nigdy nie bierzemy pod uwagę, że to będzie ten dzień, w którym przez swoją nieuwagę doprowadzimy do wypadku. Pół biedy, gdy będzie to drobna stłuczka, gorzej, gdy kogoś doprowadzimy do kalectwa, lub co gorsze – do śmierci. A jak wszyscy wiemy, takie sytuacje się niestety zdarzają i to wcale nierzadko.

Niektórym tragediom da się zapobiec, zachowując się w odpowiedzialny sposób i wykazując się należytą rozwagą. Na inne niestety nie mamy wpływu. Zbieg niefortunnych okoliczności, czy też sytuacje niezależne od nas potrafią nam w przeciągu kilku sekund zrujnować dalsze życie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę na przykład lekarze, którzy podejmując w swojej pracy różne decyzje, w znaczący sposób wpływają na losy innych ludzi. Zła diagnoza, czy też drgnięcie ręki podczas zabiegu chirurgicznego – to przyczyna wielu tragedii i kłopotów, również dla samego lekarza, na skutek działań, którego doszło do danej sytuacji.

Ubezpieczenie lekarzy i możliwość dochodzenia swoich praw przez poszkodowanych pacjentów

Każdy, czynny zawodowo lekarz, zobowiązany jest do tego, by mieć wykupione w towarzystwie ubezpieczeniowym obowiązkowe OC lekarzy. Jest to forma ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, z którego to wypłacane jest poszkodowanym pacjentom odszkodowanie przez ubezpieczyciela. Aby jednak móc mieć odszkodowanie takie wypłacone, konieczne jest dowiedzenie win lekarza. Musi być, bowiem ponad wszelką wątpliwość udowodnione, że to właśnie na skutek jego działań (lub ich braku, choć były one wymagane w danej sytuacji), doszło to wyrządzenia szkody. Skończyły się, więc czasy, w których pacjent był całkowicie bezradny i zdany na łaskę i niełaskę środowiska medycznego. Przekonało się o tym wiele osób, skutecznie dochodzących swoich praw. Postępowanie takie, toczone przed towarzystwem ubezpieczeniowym jest nie tylko dużo szybsze niż to sądowe, ale także dużo łatwiejsze do przeprowadzenia. Nierzadko nie trzeba w tym celu zatrudniać adwokata, samemu można, bowiem zebrać dokumentację i na jej podstawie napisać wniosek o wypłatę odszkodowania.